Také vám vadí, když si kdokoliv může prohlížet seznam vašich přátel? Možná ho máte soukromý a čekáte, že ho nikdo neuvidí. To je ale chyba. Existuje jednoduchý způsob, jak se k těmto seznamům stejně dostat a zvládla by to i vaše babička.
Lidé, kteří si na Facebooku chtějí udržet nějaké základní soukromí, mohou pro ostatní zneviditelnit svůj okruh přátel jednoduchým krokem.
Když to uděláte, předpokládáte pak, že se k vašemu seznamu opravdu nikdo nedostane – ale to je velká chyba. Aby se na váš seznam přátel mohl kdokoliv podívat, stačí k tomu jen málo – vytvořit falešný profil a požádat vás o přátelství.
I když na žádost nereagujete, dotyčný tím okamžitě získá přístup k údajům o vašich kontaktech na Facebooku. To vše díky prvku Facebooku „Lidé, které byste mohli znát“.
Porušte soukromí snadno a rychle
Skulinku v soukromí objevila Irene Abezgauzová, viceprezidentka produktového managementu společnosti Quotium. Podotýká k tomu, že lidé Facebooku důvěřují a věří, že dělá maximum pro zajištění jejich zvolené míry soukromí. To je ale ve skutečnosti pravda jen do chvíle, kdy toto soukromí nestojí v cestě expanzi samotného Facebooku.
Lidé, které byste mohli znát se na Facebooku objevili v roce 2008. Tento prvek plní v podstatě užitečnou funkci: umožňuje vám rozšířit síť našich kontaktů a najít třeba dávno zapomenuté spolužáky ze základní školy nebo bývalé kolegy. Je to win-win situace: vy získáte nové kontakty a Facebook zase cenná data o tom, kdo s kým komunikuje.
Facebook: Nic se neděje
Ve chvíli, kdy útočníci vytvoří falešný profil a zašlou oběti žádost o přátelství, se ale tento prvek stává mocnou zbraní: i když oběť žádost zamítne, útočníkovi se objeví celý seznam lidí, které by mohl znát s počtem společných přátel. Tito lidé jsou obvykle přátelé oběti útoku a útočník je můžete vidět všechny, i když má oběť nastavený seznam přátel jako čistě soukromý.
Když Irene Abezgauzová o všem informovala Facebook, dostalo se jí odpovědi, že je vlastně všechno v pořádku a že útočníci přeci nemůžou nikdy vědět, jestli je seznam přátel kompletní. Těžko říct, zda na tom záleží, když vám někdo prolustruje seznam a najde desítky nebo stovky jmen.
Celá kauza přináší zásadní otázky: není soukromí na Facebooku jen povrchní iluzí, která nás má donutit sdílet víc informací, než bychom o sobě prozradili úplně veřejně?
Zdroj: NakedSecurity.sophos.com
Publikováno: Pondělí, 2 Prosinec, 2013 autorem Facemag.cz