Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook: Ne, nesbíráme vaše nezveřejněné posty

Tisíce uživatelů z celého světa dává Facebooku velký palec dolů: a to kvůli možnosti, že Facebook ukládá naše nezveřejněné posty a komentáře.

Sociální síť pro zdravý životní styl Care2 spustila online petici, pod níž je v současné době podepsáno téměř 28 000 lidí. Petice protestuje proti „krádežím našich nezveřejněných myšlenek“, tedy postů, komentářů a updateů, které lidi napsali, ale pak smazali ještě před zveřejněním.

Facebook nicméně tvrdí, že nic takového, jako je schraňování nezveřejněných postů neprovádí.

Jak moc cenzurujeme své příspěvky?

Autoři petice patrně vychází z nedávného článku, který zveřejnil vědec v oboru dat a bývalý pracovník Facebooku. Tento článek řeší otázku sebecenzury uživatelů Facebooku, jinými slovy – jak často lidé něco napíšou a pak to radši místo zveřejnění smažou. Studie po 17 dní zkoumala 3,9 milionu uživatelů Facebooku a zjistila, že 71 % z nich alespoň jednou provedlo tuto cenzuru vlastních příspěvků.

Studie ovšem prý měla za úkol pouze zjistit, zda k této cenzuře dochází a ne jaký je obsah cenzurovaných příspěvků. Při výzkumu se zaznamenávaly pouze ty příspěvky a komentáře, kdy uživatel napsal do textového pole alespoň pět znaků a zároveň tento post nezveřejnil v průběhu příštích deseti minut. Během studie měla být zaručena naprostá anonymita uživatelů.

Problém je, že to Facebook vůbec zajímá, říká autor petice

Autor petice, Michael McTernan, je ovšem znepokojen samotným faktem, že někdo sbírá a zaznamenává metadata, týkající se nepublikovaných příspěvků – bez ohledu na to, zda zároveň zná i jejich obsah.

Podle McTernana je špatné už to, že Facebook vůbec spouští takové studie a že fakt, že uživatelé cenzurují své příspěvky, vnímá jako problém. Příznačné také je, jak pedantský je Facebook ohledně toho, zda je obsah sdílen nebo není.

Technologie, použitá pro výzkum, je stále aktivní a Facebook ji může kdykoliv znovu využít. Nabízí se hned několik důvodů, proč by mohl znovu přistoupit k výzkumu sebecenzury uživatelů – třeba chce spustit nový prvek nebo funkci a pomocí výzkumu by zjistil, jak by nové vylepšení ovlivnilo míru sebecenzury uživatelů. Nebo se třeba chystá nová podoba textového pole… Kdo ví?

Zdroj: Mashable.com

Publikováno: Pondělí, 6 Leden, 2014 autorem Facemag.cz