Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook nás sbližuje: Přes 4 až 5 osob znáte každého

Už jste někdy zaregistrovali nebo si snad sami ověřili, že přes 6 lidí znáte každého na světě? Tento tzv. fenomén malého světa popsal v roce 1967 americký sociální a experimentální psycholog Stanley Milgram. Na základě svých experimentů popsal tento fenomén jako skutečnost, kdy libovolná dvojice obyvatel USA může najít spojení mezi sebou prostřednictvím průměrně šesti osob.

Nová analýza Facebooku potvrzuje fenomén malého světa

Facebook a digitální svět vůbec nás dostal ještě dál. Studie, kterou Facebook provedl, zjistila, že se téměř každý uživatel této sociální sítě zná s ostatními maximálně přes (necelých) 5 dalších uživatelů. Současnou analýzu provedl Facebook na 721 milionech aktivních uživatelů ve spolupráci s universitou v Miláně. Pravděpodobně se jedná o dosud největší výzkum týkající se sociálních sítí.

Facebook nás sbližuje: Přítel vašeho přítele zná známého od přítele kohokoli na Facebooku

Facebook nyní informoval, že průměrná imaginární vzdálenost je mezi členy této sítě jen 4,74 uživatele. Budeme-li parafrázovat výsledky studie Facebooku, pak velice pravděpodobně znáte i toho nejvzdálenějšího uživatele Facebooku na světě přes přítele vašeho přítele, který zná známého jeho přítele. Uvedený počet 5 uživatelů se týká 99,6 % aktivních uživatelů Facebooku, 92 % dokonce jen čtyři uživatelé. Zajímavá je přitom skutečnost, která z analýzy uživatelů Facebooku vyplývá, totiž je skupiny přátel většiny uživatelů jsou poměrně homogenní pokud jde o věkovou kategorii a zeměpisné umístění, tedy že jsou podobně staří a pocházejí ze stejné země.

V roce 2008 činil podle výzkumu stejný průměr ne 4,74, ale 5,28 uživatele. Bez nadsázky tedy můžeme konstatovat, že nás Facebook s druhými rok od roku sbližuje.

Zdroj: Financninoviny.cz, Wikipedie.org

Publikováno: Pátek, 25 Listopad, 2011 autorem Facemag.cz