Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook mění celý internet!

Včera se uskutečnila konference f8, kde Facebook představil naprosto revoluční novinky. Nejvýznamnější z nich se jmenuje Open Graph a jde o protokol, který doslova personalizuje internet pomocí tlačítka Like.

Není to tak dávno, co jsme psali o změně tlačítka „Stát se fanouškem“ na „To se mi líbí“. Včerejší konference ukázala, že se jednalo o část dalekosáhlého plánu, jak dostat tlačítko Like na každou internetovou stránku. Označit, že se vám něco líbí, už dnes můžete prakticky cokoliv na internetu, pokud administrátor webu využije nových funkcí Facebooku. Tlačítko může mít také název „Doporučení“. Není nejmenších pochyb, že během pár týdnů bude toto tlačítko všude. Sám autor Facebooku Mark Zuckerberg prohlásil, že očekává miliardu těchto tlačítek na webech do 24 hodin.

Nyní již budete moct dát svým přátelům najevo, že se vám líbí tahle recenze programu, tahle hudba, tenhle film, tyto nové boty… pouhým kliknutím na „To se mi líbí“ pod článkem či produktem. Můžeme tak konečně dávat nenápadné tipy na dárky ;) .

viralmag.cz

Pokud označíte pod článkem, že se vám líbil, ve vašem profilu se objeví nenápadná, ale všeříkající věta. Bude vypadat například takto:

Pokud vám dal administrátor webu rozšířený plugin s možností komentování vašeho výběru, pošle se na Váš profil celý odkaz, jak jsme na něj zvyklí i s náhledem obrázku a Vaším vloženým komentářem, ovšem pouze pokud necháte při psaní zaškrtnutou kolonku „Odeslat na profil“. Na tomto webu najdete novou funkci hned pod nadpisem článku. Můžete si jí hned vyzkoušet.

I když jde v zásadě o jednoduchou funkci a je pouze jednou z mnoha, kterou Facebook představil, přesto představuje průlom. Facebook nám tím umožnil vnímat názor našich přátel prakticky na cokoliv, na co na internetu narazíme. To už není významné pouze pro inzerenty, ale i pro každého z nás.

Možná si zvykneme, že když se nám zalíbí film na imdb.com a označíme ho, objeví se nám brzy na facebooku upoutávka na jeho pokračování. Jistě nás ale překvapí, že film dostaneme na DVD k narozeninám od kamaráda, kterého máme v přátelích. Je také možné, že se nám film objeví mezi oblíbenými v informacích o nás v profilu.

To je jen jednoduchý příklad, jak internet bude fungovat v budoucnosti, která začíná již dnes. Pokud si dosud Google nedělal s Facebookem starosti, tak by měl začít. Vypadá to totiž, že právě Facebook bude určovat budoucnost internetu.

Bližší informace o novinkách, které Facebook včera představil, najdete v rozsáhlém článku na viralmag.cz.

Publikováno: Pátek, 23 Duben, 2010 autorem Facemag.cz
Komentáře
    • Číst to nebudu. Počkám si na Magazín o Facemagu, kde mi dobrý i-ONcle řekne, co si mám jako teda vo tom všem myslet.