Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook do roku 2017 opustí většina uživatelů

Vědci z princetonské univerzity přišli s velmi odvážným tvrzením. Podle nich totiž v příštích letech významně klesne popularita Facebooku. V dnešní době se nám tomu ani nechce věřit, když se podíváme, kolik lidí by bez Facebooku nemohlo žít. Takže jak je to možné?

Podle nové zprávy je to s růstem Facebooku jako s infekčním onemocněním. Rychle se rozšíří, ale pak náhle zemře. A výzkumníci z princetonské univerzity ve Spojených státech předpovídají, že rychlý pokles Facebooku přijde už brzy. Konkrétně mezi lety 2015 a 2017 prý ztratí 80 % své uživatelské základny.

Výpočty potřebné ke studii.

Facebook je vlastně infekční nemoc

Vraťme se ale ještě k původní myšlence. Věřte tomu nebo ne, ale sociální síť byla skutečně srovnávána se šířením infekčních nemocí. Z tohoto srovnání pak vyšel jednoznačný závěr.

„Ukázalo se, že nápady, stejně jako onemocnění, se šíří jako nákaza mezi lidmi a nakonec vymřou,“ napsali výzkumníci ve své studii. „Nápady se šíří prostřednictvím komunikace mezi různými lidmi, kteří spolu nápady sdílí. Propagátoři nápadu však nakonec o nápad ztratí zájem a dál jej nešíří. To by se dalo vyjádřit tak, že byla získána imunita proti nápadu.“

Jako příklad toho, jak může přijetí a opuštění sociální sítě napodobit šíření infekční nemoci, výzkumníci použili MySpace. Ten byl založen roku 2003, svého vrcholu dosáhl v roce 2008 s 75,9 miliony měsíčních unikátních návštěv v USA. A v roce 2011 už upadl v zapomnění.

S použitím vyhledávacích dotazů z Googlu vytvořili výzkumníci následující graf. Ten dokonale znázorňuje vzestup a pád MySpace a Facebooku.

facebook-myspace-graph

Křivka Facebooku ukazuje pokles ve vyhledávání v roce 2013. A to se zdá docela pravděpodobné. Pamatujete si na ty loňské zprávy o tom, že sociální síť ztrácí své mladší uživatele?

Avšak odborník na sociální sítě, Eric Markowitz, dodává, že je třeba brát studii s jistou rezervou.

„Její autoři jsou jistě inteligentní, ale jsou ze školy, která se zaměřuje na strojní a letecké inženýrství, což zrovna moc nesouvisí se sociálními sítěmi,“ vysvětlil.

Zdroje: TelegraphGuardian, obrázek: Mashable

Publikováno: Pátek, 24 Leden, 2014 autorem Facemag.cz