Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook by mohl vytvořit speciální účty pro děti mladší 13 let

Znáte to. Na Facebooku sice existuje ta magická hranice třinácti let, jenže řekněme si upřímně: Kdo ji dodržuje? Děti tvrdí, že jsou starší a profil si stejně založí. Prostě chtějí mít Facebook. Takže co myslíte? Pokud budou mít možnost mít ve svém věku speciální účet pod dohledem rodičů, bude jim to stačit?

Facebook má podle registrovaného patentu plány na systém, který by umožnil dětem mladším 13 let mít svůj profil. Profil by ale byl pod dohledem rodičů, aby to všechno bylo hezky v souladu s americkým zákonem o ochraně dětského soukromí. Ten totiž dětem mladším třinácti let zakazuje bez prokazatelného souhlasu rodičů používat online služby, které shromažďují jejich osobní údaje.

„Advokáti, politici i různé firmy diskutovali o tom, jak nejlépe zajistit, aby byly děti na internetu v bezpečí,“ uvedl mluvčí Facebooku v prohlášení. „Jako každá odpovědná firma jsme se i my zaměřili na způsoby, jak tento problém řešit, ale patent na základě dva roky starého výzkumu nedokazuje, že se tomu v blízké době budeme věnovat.“

Rodičovská kontrola a autorizace

Americký patentový úřad minulý týden zveřejnil patentovou přihlášku z roku 2012. Patent popisuje systém, který by rodičům umožnil schvalovat facebookové účty svých dětí a dohlížet na ně.

Rodič by nejdříve ověřil svou vlastní identitu a musel by si na Facebooku své dítě přidat do rodiny. Pak by získal různé nástroje pro omezení a kontrolu. Třeba by svému dítěti mohl zakázat Farmville. Dětské účty by rovněž měly zvýšenou kontrolu soukromí. Spousta oprávnění by byla jen na rodičích.

Děti jsou na Facebooku i teď

Facebook v současné době zakazuje dětem mladším 13 let si vytvořit svůj profil. Jenže víte, jak to chodí. Mnoho dětí nižšího věku ten profil stejně má. Ověřit věk osoby online je totiž dost obtížné. Zejména u takových, kteří ještě nemají žádné oficiální doklady totožnosti.

„Pravda je taková, že děti jsou na Facebooku i teď, s nebo bez rodičovského dohledu. Dostanou se tam vždycky, bez ohledu na to, jaký názor mají jejich rodiče,“ vysvětlila Lisa Vaas z bezpečnostní firmy Sophos.

Facebook se účty dětí snaží aktivně odstraňovat. Jenže třeba v roce 2012 bylo podle odhadů na Facebooku zhruba 5,6 milionu dětí. A mnohým z nich pomáhali vytvářet účty rodiče.

Nicméně z prohlášení mluvčí se dá odhadovat, že Facebook buď skutečně nic nechystá, nebo mlží. Tvrdí, že patent si zaregistrovali v reakci na výzkum prováděný v této oblasti, ale není nijak směrodatný pro jejich další práci.

Zdroj: Guardian, obrázek: Flickr – Nate Bolt

Publikováno: Úterý, 3 Červen, 2014 autorem Facemag.cz