Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook bude vyvíjet umělou inteligenci s ČVUT a VUT

Dvě přední české univerzity – pražské České vysoké učení technické (ČVUT) a brněnské Vysoké učení technické (VUT) – budou spolupracovat se společností Facebook na špičkovém výzkumu umělé inteligence.

Společnost Facebook se rozhodla, že do svého programu FAIR (Facebook Artificial Intelligence Research) zapojí dvě české univerzity. A společně tak urychlí pokrok a vývoj v oblasti umělé inteligence. Univerzity ČVUT a VUT budou mít k dispozici vysoce výkonné servery, které zvládnou provádět rychleji výpočetní operace.

ai

ČVUT a VUT budou spolupracovat s Facebookem na vývoji umělé inteligence. Zdroj: Pixabay

„Nové servery poskytnuté v rámci programu nám pomohou významně urychlit výzkum v oblastech počítačového vidění a strojového učení,“ říká docent Ondřej Chum z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

V rámci programu FAIR chce společnost zrychliv výzkum umělé inteligence, jehož kamenem úrazu jsou nedostatečné nástroje, infrastruktura a technologie. A tento speciální program má technické a infrastrukturní potíže při výzkumu vyřešit.

„Díky výkonným serverům zvýšíme výpočetní výkon a výzkumné skupiny budou moci provádět datově náročné výpočty, především v oblasti získávání dat z řeči, zpracování obrazu a videa, počítačové grafiky či výpočetní fotografie,“ dodává docent Jan Černocký, vedoucí Ústavu počítačové grafiky a multimédií na Fakultě informačních technologií VUT v Brně.

Společnost Facebook poskytne celkem 22 výkonných serverů s GPU výpočetními akcelerátory. O tyto servery se podělí 15 výzkumných skupin zapojených do programu, které se nachází v 9 evropských zemích. A mezi výzkumnými skupinami nechybí ani české ČVUT a VUT.

„Ve výzkumu umělé inteligence panuje obrovská rozmanitost. Jsme přesvědčeni, že významně urychlíme pokrok a inovace v celém odvětví, pokud předním výzkumným týmům poskytneme potřebnou technologii,“ řekl Yann LeCun, ředitel programu FAIR.

Zdroj: Objevit.cz

Publikováno: Sobota, 3 Září, 2016 autorem Facemag.cz