Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook a jeho chytrý seznam přátel

Skupiny přátel na Facebooku nejsou žádnou novinkou. Konkurenční boj Google+ a jeho Kruhy však donutily Facebook vytáhnout skupiny přátel odněkud z facebookových hlubin na viditelnější místo a zautomatizovat jejich používání. Až donedávna bylo možné vytvořit si vlastní skupiny a řadit do nich své přátele ručně. Toto řešení bylo poměrně pracné a při přidávání nových kontaktů vyžadovalo od uživatelů jistou pořádkumilovnost. Díky těmto seznamům ale bylo možné rozesílat informace a filtrovat je jen pro určité skupiny přátel.

Facebook třídí kontakty do chytrých seznamů

Od září letošního roku se však uživatelům na Facebooku začaly v profilech objevovat tzv. chytré seznamy přátel. Zjednodušeně řečeno, Facebook využije nashromážděných údajů a třídí vaše kontakty automaticky do několika hlavních skupin – Rodina (Family), Blízcí přátelé (Close Friends) a Známí (Acquain­tances). Zároveň je možné zobrazit seznamy přátel podle každého zaměstnání uvedeného ve vašem profilu, podle uvedené školy nebo místa vašeho bydliště – v případě, že tyto údaje máte vy i vaši přátelé zveřejněny. Novou skupinu tvoří také ti s omezeným přístupem k příspěvkům (Omezeno), kteří mohou vidět pouze vaše tzv. veřejné příspěvky.

Inteligentní seznamy přátel na Facebooku? Automatické a nezrušitelné

Jak uvádí při představení funkce inteligentních seznamů sám Facebook, „inteligentní seznamy pracovníků, spolužáků, místních přátel a rodinných příslušníků se automaticky aktualizují na základě informací uváděných v profilu uživatelů.“ Toto přiřazování kontaktů do skupin není dokonalé, a tak možná využijete některý ze způsobů třídění kontaktů, který Facebook nabízí – v jednoduché obrázkové matici můžete zaškrávat nebo odškrtávat kontakty přiřazené ke skupině, nebo využijete ne příliš přehledné seznamy či editaci u jednotlivých kontaktů.

Do budoucna ale musíme počítat s tím, že nám do našich seznamů Facebook občas přiřadí podle svých údajů přátele, které v seznamu nechceme. Vyhnout se tomu nelze a tak pořádky v seznamech si budeme opět muset jednou za čas dělat sami.

Automaticky vytvořené seznamy navíc není možné zrušit. Můžete je pouze skrýt. Jak Facebook ujišťuje, vaši přátelé se nedozví, že jste si je do některé z hlavních skupin přidali, a hlavně ne do které.

Skupiny pro filtrování příspěvků

A k čemu jsou tyto seznamy na Facebooku dobré? Můžete je použít k již známé filtraci příchozích zpráv a při publikování svých statusů naopak vybrat, kdo vaše sdělení uvidí, stejně jako tomu bylo dříve.

Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s inteligentními seznamy kontaktů na Facebooku?

Publikováno: Středa, 19 Říjen, 2011 autorem Facemag.cz