Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Etiketa na sociálních sítích: 10 věcí, kvůli kterým vás mohou vyhodit z práce

A máme tu další článek zabývající se etiketou na sociálních sítích. Nyní se podíváme na 10 věcí, které vám mohou pokazit či rovnou ukončit vaši pracovní kariéru. Dle nejnovějších průzkumů až 73 % personalistů kontroluje účty na sociálních sítích při výběru vhodného kandidáta.

Kdykoliv něco děláte na sociálních sítích, tak si uvědomte, že jak váš šéf, tak i vaši kolegové nebo personalisté mohou vidět vaše tweety a vaše příspěvky na Facebooku. A vůbec nevadí, že vás nesledují nebo že vás nemají v přátelích. Existuje totiž mnoho způsobu, jak se dostat k vašim fotografiím nebo statusům.

Navíc je zde jedno další riziko. Nikdy vám personalista na rovinu neřekne, že vás do práce nevezme kvůli vašim aktivitám na sociálních sítích. Sami si tak chybu málokdy uvědomíte.

1. Psaní příspěvků v pracovní době

Jste v práci a děláte, co nemáte? To samozřejmě není dobré, ale samotné procházení Facebooku nebo vašeho osobního e-mailu není tak hrozné. Denně to tak dělá téměř třetina lidí. Ale průser je, když se o tom dozví šéf. A pokud budete v pracovní době, nebo dokonce na meetinzích tweetovat nebo komentovat na Facebooku, tak se vám to dříve či později vymstí.

2. Stěžování si na vaši práci

„Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.“ Toto přísloví zná asi každý z nás. A pochopitelně platí i na sociálních sítích. Stejně jako byste si netroufli v práci rozhlašovat, jak je vše hrozné, tak byste si neměli dovolit něco podobného dělat na sociálních sítích.

3. Pití alkoholu na fotografiích

I když žijeme ve společnosti, ke které alkohol neodmyslitelně patří, tak stále není dobré se pitím alkoholu chlubit na veřejnosti. Co byste si mysleli o vrcholném manažerovi, na jehož FB profilu by vás praštila do očí jeho fotka s flaškou tvrdého?

Takové fotce se na Facebook nehodí

Asi by na vás moc dobrý dojem neudělal. Nemluvě o reprezentaci firmy. Alkoholu pijte, kolik uznáte za vhodné, ale nechlubte se tím na Facebooku!

4. Dělání si srandy z vedoucího nebo z kolegů

Tohle je velice podobné jako předchozí bod. Asi je vám jasné, že pomlouvání zdravé pracovní atmosféře nepomáhá. A že vás vaši kolegové nemají v přátelích? To nevadí. Třeba mají v přátelích vaše ostatní přátelé, kteří jim vaše „problémy“ poví. Pokud se potřebujete někomu svěřit, tak to udělejte osobně nebo soukromě pomocí chatu či soukromé zprávy. Omezíte tím riziko, že se o vašich stížnostech doví ti, co nemají.

5. Dělání si srandy z klientů nebo sponzorů firmy

Tohle je stejně špatné jako předchozí dva body, možná ještě horší. U předchozích bodů jste mluvili špatně jenom o firmě samotné, zde ji dokonce kazíte byznys. Je tedy jasné, že se ji tohle nebude líbit.

6. Pomlouvání zaměstnání, do kterého vás mají teprve přijmout

Ano, i takové případy se stávají. To, že ještě nejste oficiálně v práci neznamená, že ji můžeme pomlouvat. Může se pak totiž stát, že kvůli tomu do práce ani nenastoupíte. A je jedno, jestli se jedná o obyčejnou stáž nebo o práci na plný úvazek.

A pozor, i obecný příspěvek, kde neuvedete o jakou firmu se přesně jedná je nebezpečný. Vaši přátelé totiž třeba už ví, kam se chystáte. A můžou se s tím „náhodou“ pochlubit nějakému svému známému, který v dané firmě pracuje…

7. Prořeknutí

Nechce se vám do práce? Není nic lehčího než se nějak vymluvit, třeba na dopravní zácpu, rodinné problémy nebo nemoc. Ale musíte si dát pozor. Stejně jako se nesmíte poté prořeknout v práci, tak si musíte dát pozor i na sociální síti.

Známý je případ s Kevinem Colvinem, který se omluvil z práce z rodinných důvodů...

Pokud se totiž v práci omluvíte, že je vám zle, a přitom se na Facebooku objeví vaše fotka z nějaké chlastačky, tak asi budete mít v práci problém…

8. Odhalení firemního tajemství

Tento bod je snad taktéž jasný. Stejně jako minulé body, toto přímo poškozuje firmu. V tomto ohledu je asi nejznámější případ z roku 2011, kdy se Nicole Crowther podílela na natáčení seriálu Glee a na Twitter umístila spoiler z tohoto seriálu.

Na tento tweet dokonce reagoval jeden z hlavních tvůrců seriálu slovy: „Doufám, že jste kvalifikovaná i na jinou práci než na tu v zábavním průmyslu.“

@nicolecrowther hope you’re qualified to do something besides work in entertainment.

— BradFalchuk (@BFalchuk) Duben 17, 2011

 

9. Sdílení intimních informací

Jsou věci, s kterými byste se na Facebooku neměli svěřovat. O co se jedná? Dá se říci, že o cokoliv, co byste neřekli náhodnému kolemjdoucímu na ulici. Neměli byste tedy sdílet věci z vašeho osobního sexuálního života a podobně.

TMI

V angličtině pro takového věci dokonce existuje známá zkratka TMI - Too Much Information. Dejte si na to pozor. Nemusí vás kvůli tomu vyhodit z práce, ale můžou se vám kvůli tomu smát.

10. Spletení si osobního a firemního účtu

Poslední bod se netýká moc vašeho profilu, spíše vaši obezřetnosti. Není totiž nic horšího, než když se na Facebooku nějaké značky objeví osobní příspěvek. To totiž úplně pokazí celý branding.

A ještě horší to je pokud daný příspěvek je nějakým způsobem kontroverzní. Tím myslíme, že se v něm objevuje nějaké sprosté slovo, jedná se o nějaký závadný odkaz nebo něco podobného. To je pak katastrofa.

Zajímá vás, jak se chovat na sociálních sítích? Čtěte více:
Etiketa na sociálních sítích: Jak se chovat na vysoké a střední škole
Etiketa na sociálních sítích: 10 věcí, kterým byste se na Facebooku měli vyvarovat

zdroj: mashable.comtime.comflickr.com/photos/posterboynyc/@yakobusan Jakob Montrasio 孟亚柯 via Compfight cc

Publikováno: Pátek, 10 Říjen, 2014 autorem Facemag.cz