Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Diaspora přišla o jednoho ze svých zakladatelů. Ilya Zhitomirskiy zemřel ve věku 22 let

Diaspora, která se před rokem představila jako nadějná konkurence Facebooku, avšak zapadla jako nepříliš úspěšný projekt, přišla o víkendu v San Franciscu o jednoho ze svých čtyř zakladatelů – Ilyu Zhitomirskiyho. Zemřel ve svých 22 letech za dosud nevyjasněných příčin, pravděpodobně se jednalo o sebevraždu.

Počátky Diaspory – více soukromí a jasná pravidla

Diaspora vznikla v dubnu 2010 a byla zakládána jako reakce na špatnou ochranu soukromí na Facebooku. „Už nebudete obětí rozmarů velkých korporátních sociálních sítí, které tvrdí, že sdílení a soukromí se navzájem vylučují,“ prohlásil Žitomirskij spolu se svými třemi kolegy v době, kdy projekt začínal.

Cílem Diaspory jako nové sociální sítě bylo poskytnou uživatelům větší ochranu soukromí, než jakou nabízí a poskytují ostatní sociální sítě, především Facebook. Na rozdíl od Facebooku funguje na principu jasně předem určených pravidel ochrany soukromí, open source a decentralizace. Diaspora svůj software šíří zdarma a jeho zdrojový kód zpřístupnila dalším programátorům k rozšiřování a novým úpravám.

Diaspora – dobrá myšlenka, velká podpora, ale mnoho chyb

Myšlenka, se kterou byl projekt Diaspory zakládán, získala ve svém začátku silnou finanční podporu. Diaspora výborně načasovala svůj start, začínala v době, kdy Facebook bojoval se špatnou publicitou týkající se změn v ochraně soukromí. Zakladatelům se proto podařilo v začátcích získat mnohonásobně vyšší finanční zdroje, než jaké sami původně předpokládali. Společnost Black Duck Software například vyhlásila ve své soutěži o Nováčka roku v Open Source v roce 2010 Diasporu jako vítěze.

Hlavní myšlenka Diaspory se projevila ve snazším ovládání nastavování soukromí, ale setkala se následně i s kritikou. Vývojáři objevili v projektu mnoho bezpečnostních vad a bylo zpochybňováno i možné naplnění původních představ projektu.

Líbí se vám myšlenka Diaspory a setkali jste se s touto sociální sítí osobně? Vyzkoušeli jste sami tuto nebo jinou sociální síť?

Zdroj: cnn.com, ihned.cz, root.cz
Zdroj foto:
blog.diasporafoundation.org

Publikováno: Středa, 16 Listopad, 2011 autorem Facemag.cz