Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Decentralizované sociální sítě jako protipól Facebooku

Facebook je dnes synonymem pro sociální sítě. Pyšní se jednoznačně nejvyšším počtem uživatelů, nejvyššími tržbami z reklamy či nejvyšší tržní kapitalizací. Ne všichni se však na Facebook dívají přes růžové brýle. Jedním z hlavních problémů je podle kritiků Facebooku jeho rigidnost a centralizovanost. Osobní profily, profily zájmových skupin, korporátní profily či profily známých osobností jsou všechny podřízené centrální autoritě. Egalitární vztahy zde neexistují.

S Facebookem na věčné časy?

Pozice Facebooku se zdá neotřesitelná. Je tomu však opravdu tak? V informačních technologiích tak jako nikde platí, že co je dnes, nemusí být zítra. Ostatně jen se podívejme, jak skončily předchůdci sociálních sítí jako MySpace. Svého času a zejména v USA byla otázka „máš MySpace?“ jedna z nejfrekventovanějších. A kde je MySpace nyní?

Slabiny Facebooku

Velice často platí, že velkou společnost či zemi nedokáže zničit nikdo kromě jí samotné. To může být i případ Facebooku. Pokud bude Facebook dále nekompromisně prosazovat centralizaci, ještě více zintenzivní reklamu či vyjde na světlo světa další případ zneužívání osobních údajů, je pravděpodobné, že se od něj začnou uživatelé odklánět.

Konkurence ve formě decentralizovaných sociálních sítí

Decentralizované sociální sítě, jako je např. Diaspora či messenger Jabber, se v současnosti netěší velké podpoře. Aktivně je používá jen hrstka nadšenců, které bychom mohli svým způsobem považovat za aktivisty. Pokud však Facebook překročí určitou hranici, je pravděpodobný hromadný exit uživatelů do takovéto nebo podobné sociální sítě. Diaspora je totiž narozdíl od Facebooku typická rovnocenností jednotlivých uživatelů a serverů. Není zde přítomna centrální autorita, která určuje pravidla hry.

Mark Zuckenberg přispěl na provoz Diaspory

Opensourcový sociální server Diaspora zdaleka nenadchl pouze omezený počet drobných nadšenců. Na provoz projektu a tím i k jeho popularizaci přispěl, poměrně nečekaně, i sám Mark Zuckerberg z Facebooku. Je tedy možné očekávat určitou spolupráci mezi těmito dvěma projekty? Je si Zuckenberg vědomý rizik a nejistot, kterým bude muset Facebook chtě nechtě čelit, a proto si otvírá zadní vrátka? Je možné očekávat určitou federalizaci Facebooku? To jsou jen některé otázky, na které zatím odpověď neznáme.

Více informací o projektu Diaspora jsme publikovali rovněž v článku „Diaspora přišla o jednoho ze svých zakladatelů…„.

Publikováno: Středa, 20 Červen, 2012 autorem Facemag.cz