Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Czech History: Češi mapují svou historii prostřednictvím Timeline

Co myslíte, je možné využít Facebook k něčemu skutečně užitečnému? Bude jej v budoucnu možné využívat například jako nástroj pro výuku studentů nebo ke všeobecnému vzdělávání? Má Facebook na to, aby v některých ohledech konkuroval například Wikipedii?

Czech History – Timeline jako praktický nástroj k mapování české historie

Na Facebooku se včera objevila iniciativa využívající vlastnosti nové Timeline, především jejího způsobu zachycování událostí chronologicky, přehledně podle času. Projekt nese jméno Czech History a jedná se v podstatě o stránku na Facebooku, která se snaží vytvořit průřez českou historií. Autorem projektu je Zbyněk Meloun z agentury Czech Startups.

Vybrat klíčové události české historie není snadné

Stránka Czech History zatím obsahuje jen několik desítek základních milníků, které ovlivnily českou historii. Objevují se zde například události jako (vybíráme přibližně ze 40 uvedených):

  • úmrtí Václava Havla,
  • vstup České republiky do Evropské unie,
  • vítězství českých hokejistů v Naganu,
  • vznik jednotlivých státních útvarů (protektorát, federace, rozdělení Česka a Slovenska…),
  • upálení Mistra Jana Husa,
  • nástup vybraných panovníků apod.

Autoři Czech History vítají aktivní podporu svých fanoušků, žádají je o pomoc při určení událostí, které by v profilu Česka neměly chybět, a doufají také v budoucí podporu historiků, jejichž úkolem by mělo být korigování uveřejněných dat a informací a uvádění správných historických souvislostí. Autoři projekt momentálně tvoří ve svém volném čase.

Nová Timeline jde „pouze“ do roku 1000 n. l.

Czech History však již narazila na první limit profilu na Facebooku a tím je omezení, které autorům neumožňuje jít v historii Timeline dále než do roku 1000 n. l. Autoři projektu by rádi zmapovali českou historii až do jejích začátků a proto bude-li mít jejich projekt velký ohlas, uvažují o zveřejnění otevřeného dopisu Marku Zuckerbergovi a vedení Facebooku s tím, aby byl tento limit přehodnocen.

Češi mezi prvními

Češi jsou mezi prvními, kteří přišli s nápadem využít Timeline ke zmapování národní historie. V současné době má projekt Czech History již téměř 1700 fanoušků. Češi s tímto nápadem nepřišli jako úplně první, jak se ukázalo, předběhl je tým ze Švédska, který se nedávno také pustil do podobného projektu.

Tímto způsobem lze mapovat samozřejmě nejen historii země nebo národa, ale například i města, obce, jiného typu územního celku (národního parku, ostrava apod.), nebo firmy, značky a podobně.

Co si o tomto projektu myslíte? Může být užitečný? Fandíte mu? Mohl by Facebook v budoucnu provést změny, které by celý projekt zhatily? Které události by na časové ose profilu české historie neměly podle vás chybět?

Publikováno: Čtvrtek, 26 Duben, 2012 autorem Facemag.cz