Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Co má s Facebookem společné ego a proč hraje tak velkou roli v našich životech?

Co má s Facebookem společné ego a proč hraje tak velkou roli v našich životech? Aneb zpověď (možná egoistického) člověka, který si dokáže přiznat, že mu Facebook nepřináší jenom užitek.

Egoistický: charakteristika těch, kteří mají velkou představu o vlastní důležitosti.

Jsem Tom Maxwell. Myslím, že mě Facebook zabíjí. Něco, co v poslední době zaujímalo velké místo v mé mysli, byl úspěch a velikost životů lidí kolem mě v porovnání s mým vlastním životem. Při přemýšlení o tomto tématu jsem si uvědomil, že mnoho z těchto jednotlivých myšlenek má jednu věc společnou: Ve všech z nich hraje roli Facebook.

Facebook kontrolujeme neustále

Nemám na to statistiky, ale je dobře známo, že mnoho z nás kontroluje Facebook neustále po celý den. Dokonce i v práci si musím dát aspoň na chvilku pauzu, abych si prošel novinky na Facebooku. Ale vtipné je, že případy, kdy shledám tyhle novinky důležitými, jsou poměrně vzácné. Věřím, že kontrola Facebooku se stala mým zvykem zakořeněným v hlavě, něco jako když se rozhodnete být vegetariánem.

Egoistické příspěvky

Další dobře známá věc na Facebooku, které se nelze vyhnout, je, že lidé sledují a vylaďují, jak jejich profily odráží jejich vnější osobnost. Více než často se stává, že na Facebooku nepublikují úplně pravdivé informace nebo příspěvky, které by je vystihovaly. Ale to je jiná věc. S tím nemám problém. Nemám problém ani se všemi příspěvky typu „Napište koment, pokud máte rádi Power Ranger.“ Můj problém je se všemi nudnými, egoistickými příspěvky.

Jak často vídáte lidi zveřejňující příspěvek o utrpení ve svém životě? Pokud si prohlédnu profily několika přátel, většina aktualizací stavu, které nejsou pasivní, jako sdílení článků nebo hudby, jsou aktualizace týkající se pozitivních událostí a změn v jejich životě. Teď to neznamená, že je to špatná věc. Kontrola Facebooku a čtení jen smutných a depresivních příběhů po celý den by nebylo moc příjemné. Ale někoho může trochu deprimovat, že se všichni mají tak dobře. A lépe než on. Při kontrole Facebooku je však důležité si uvědomit, že vše, co vidíte, již prošlo filtrem. Co získá like, co lidé uznají jako zajímavé atd.

Každý prochází vzestupy a pády, jen to veřejně nepublikuje

Je důležité na to pamatovat, protože pokud to dělat nebudete, začnete se cítit, jako by váš život byl ve srovnání s ostatními k ničemu. A tak to není. Každý v různých fázích svého života prochází vzestupy a pády, nikdo to nemá tak jednoduché, jak se to může zdát. Každý měří úspěch rozdílným způsobem, ale stoupání ze dna je téměř vždy stejné. Důležité je to, že jste upřímní, skromní a šťastní. Protože nakonec všechno, co v životě chceme, je štěstí.

Publikováno: Úterý, 4 Červen, 2013 autorem Facemag.cz