Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Chtěli byste pracovat pro Facebook?

Možná byste si přáli uplatnit svůj talent a nadání v žádné menší společnosti, než je Facebook. Jaké je ale jeho pracovní prostředí? Jak o práci ve Facebooku mluví sami zaměstnanci? A je potřeba, abyste pro práci ve Facebooku uměli programovat? Zajímavé závěry vyplynuly z diskuse na Redditu, kde na zvídavé dotazy odpovídali lidé z náborového oddělení Facebooku a do níž se zapojili i další zaměstnanci Facebooku.

Náborové oddělení na Redditu spustilo diskusi Ask Me Anything, po vzoru osobností, jako je třeba Bill Clinton nebo korejský zpěvák PSY. Do diskuse se ale zapojili i další zaměstnanci Facebooku, kteří Reddit používají, a tak vznikl velmi zajímavý a bohatý zdroj informací o tom, jaké to je, pracovat pro Facebook.

Facebook sice není příliš stará firma – existuje necelých deset let – přesto již vyhrává různá ocenění za nejlepšího globálního zaměstnavatele roku, jako je třeba cena v anketě, pořádané Glassdoor v prosinci minulého roku. A jak se zdá, i podle vlastních zaměstnanců Facebooku jsou tato ocenění oprávněná…

Soukromí zaměstnanců Facebooku? Ochráněno

Sociální sítě a především Facebook v poslední době vstoupily do diskusí v souvislosti s hledáním zaměstnání. Má se za to, že si zaměstnavatelé kandidáta na pracovní místo nejprve důkladně „proklepnou“ právě na Facebooku a jiných sociálních sítích, a podle toho teprve činí konečné rozhodnutí. Personální tým Facebooku má oproti jiným personalistům výhodu, že má všechna data v podstatě na dosah ruky.

Znamená to, že každý uchazeč o práci ve Facebooku má počítat s tím, že už mají personalisté jeho profil důkladně prohlédnutý? Podle všeho ne. Facebook prý účty potenciálních zaměstnanců neprohlíží vůbec nebo jen ty informace, které o sobě uživatel sdílí veřejně. Podle zaměstnance Facebooku dokonce přímo v kódu důležitých procesů existují několikanásobné pojistky pro zajištění ochrany soukromých údajů. Pokud by se tedy kdokoliv pokoušel dostat k soukromým údajům uživatelů Facebooku, pravděpodobně by skončil na dlažbě. Procesy, které chrání soukromí uživatelů, zabírají prý mezi 10 a 20 % celkového výkonu CPU, což svědčí o jejich důkladnosti.

Zaměstnanecké benefity? Velmi příjemné

Zaměstnanecké výhody jsou tématem, které v diskusi o zaměstnání ve Facebooku nutně muselo přijít na přetřes. Obzvlášť, když se všeobecně ví, že velké technologické společnosti jako Google nebo Facebook na svých zaměstnancích a jejich blahu nešetří. Co je na tom pravdy?

Překvapivě dost. Heslem Facebooku je, aby jeho zaměstnanci nemuseli řešit jiné starosti, než ty, které bezprostředně souvisí s jejich prací. Proto Facebook své pracovní síle nabízí zajištěné stravování, přepravu, praní, hardware, technologie i další zařízení, připojení k Internetu, zdravotní péči, a nabízí dokonce volnou pracovní dobu, kterou si lidé přizpůsobují dle vlastních potřeb. Po narození potomka dostanete několikaměsíční volno a Facebook vám také uhradí náklady, spojené s péčí o dítě. Všichni zaměstnanci Facebooku pak mají nárok na 21 dní dovolené.

Facebook klade velký důraz na klidnou a příjemnou podnikovou atmosféru a snaží se za každou cenu zabránit vzájemné nevraživosti a výpadům. Důležité je, aby zaměstnanci Facebooku byli ochotni a schopni naprosto bezproblémové komunikace. Razí také myšlenku, že nejdůležitější je autenticita, protože pouze člověk ,který může být beze strachu sám sebou, je spokojený a díky tomu i výkonnější. Ve Facebooku proto pracuje řada gayů a lesbiček, kteří svou orientaci nemusí nijak skrývat, a Facebook dokonce ze svých prostředků hradí i změnu pohlaví svých zaměstnanců.

Škola? Důležitější je talent

Facebook na většině svých zaměstnaneckých pozic neklade žádné nároky na formální vzdělání. Jak píše vedoucí náborového oddělení Will Barnett, bylo by to poněkud zvláštní, když ani Mark Zuckeberg školu nedokončil. Výjimkou jsou některé specializované finanční nebo právnické pozice, pro něž je vyžadován titul nebo absolvování kurzu.

Jak vidíte, pro získání práce u Facebooku titul nepotřebujete, bez čeho se ale rozhodně neobejdete, je talent. Facebook je pověstný svým důrazem na skutečné nadání a velmi náročný, co se týče dalších pracovních dovedností: zejména motivace, praktických znalostí a dovedností a hodnotového žebříčku. U kandidátů na zaměstnání se vysoce hodnotí předchozí zkušenosti a samostatné aktivity, z nichž si Facebook může utvořit představu o vašem potenciálu. Předpoklady pro zaujímání jednotlivých pozic pak najdete na samotných stránkách Facebooku.

Neumíte programovat? Nevadí – záleží hlavně na sdílené vizi

Je zajímavé, že společnost přijala řadu lidí, kteří původně neuměli napsat byť jediný řádek kódu a nyní tito lidé pro Facebook pracují jako plnohodnotní programátoři. Facebook totiž vyloženě pase po talentech a poté pátrá po tom, jak s talentem konkrétního člověka nejlépe naložit. Nemá tedy problém svého zaměstnance vzdělat a vyškolit a dokonce mu zprostředkovat vzdělání úplně od píky.

Společnost vyhledává lidi, kteří jsou schopni pracovat na nejvyšší úrovni svých schopností a navíc ještě sdílí myšlenku otevřeného a propojeného světa, jak o ní sám často mluví Mark Zuckerberg. Heslo, kterým se Facebook navenek ohání, platí i uvnitř společnosti: Facebook nevytváří služby, aby vydělal peníze, ale vydělává peníze, aby mohl poskytovat lepší služby.

Jak vidíte, hlásit se do Facebooku může prakticky kdokoliv – pokud máte co nabídnout a věříte, že vaše schopnosti dojdou ve Facebooku uznání a využití, rozhodně neváhejte. Počítejte ale s tím, že konkurence je veliká. Jen za minulý rok do Facebooku dorazilo několik set tisíc životopisů, stejně jako každý rok předtím, a pro Facebook pracuje „pouhých“ 4600 lidí. Z diskuse, rozeběhnuté na Redditu, ale vyplývá, že by Facebook nejspíš řady svých zaměstnanců rád rozšířil. Tak co? Zkusíte to?

Zdroj: http://goo.gl/1pBJF1

Publikováno: Pondělí, 2 Září, 2013 autorem Facemag.cz