Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Chcete získat milion lajků na Facebooku? Vše je jen o sdílení

Možná i na vaší facebookové zdi přistála před časem fotografie norského páru a k ní připojená výzva. Pokud ta fotka dostane milion lajků, slečna na fotografii, Catherine, svolí k sexu se svým přítelem Peterem.

Catherine, svolí k sexu se svým přítelem Peterem

Celé se to ukázalo jen jako vtip jejich společných přátel, nicméně fotografie obletěla svět a nakonec získala ještě více než požadovaný jeden milion palců nahoru. A to za méně než jeden den.

Co stojí za megaúspěchem?

Příběh fotografie se nyní stal objektem vědeckého výzkumu trojice vědců, kteří se orientují na výzkum facebookových dat. Díky nim byl nyní odhalen mechanismus, jak takovéto posty dosahují svého obřího úspěchu.

A odpověď? „Kaskády sdílení,“ říká Alex Dow, jeden z výzkumníků a autorů zprávy, která bude představena příští měsíc na Konferenci umělé inteligence. Zde na tomto schématu vidíte, jak vypadalo šíření fotografie mladých Norů, přičemž každý bod představuje jednoho uživatele:

Toto schéma ukazuje, jak byla sdílena fotografie norského páru, která nasbírala téměř dva miliony lajků

Toto schéma ukazuje, jak byla sdílena fotografie, která nasbírala téměř dva miliony lajků

Sdíleno je pouze asi 5% fotografií

Celkem byla fotografie sdílena 150 759 uživateli a 1 795 stránkami. Schéma i celý výzkum odhaluje, jak se sociálními médii a vlastně celým internetem masově šíří informace – virály, řetězové dopisy nebo třeba i viry. Všimněte si větších „uzlíků“ na schématu, které odhalují uživatele s velkým počtem dalších kontaktů.

Zpráva také říká, že pouze 5% všech fotografií na Facebooku je sdíleno a průměrně je každá z těchto fotografií sdílena 15krát; toto číslo ovšem hodně zkresluje horních 0,5% fotografií, které mají více než 500 sdílení.

Asi nepřekvapí, že fotku norského sexuchtivého páru sdíleli spíše muži. Jakmile fotografie dosáhla požadovaného milionu lajků, sdílení a celý humbuk kolem fotky okamžitě razantně poklesl. Celkem fotka získala 1,8 milionu lajků a poté byla stažena.

 Zdroj: http://mashable.com/2013/06/13/facebook-million-shares/

Zdroj obrázků: http://mashable.com/2013/06/13/facebook-million-shares/

Publikováno: Pátek, 14 Červen, 2013 autorem Facemag.cz