Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Cenné informace si zálohujte. Nespoléhejte pouze na Facebook

Je až neuvěřitelné, kolik uživatelů Facebooku nemá vůbec ponětí o tom, jak snadno lze přijít o veškeré informace a data uložené na Facebooku. Řadě uživatelů sociální síť z nějakého důvodu zrušila profil (někdy trvale, někdy došlo k obnovení) a veškeré fotky, adresy, kontakty či např. studijní materiály byly ty tam. Jak takové nepříjemnost předcházet? Velmi jednoduše – vždy si dělejte zálohu důležitých dat.

Klasickou zálohu či export dat

Záleží na tom, co a kolik toho chcete zálohovat. Pokud se jedná o pár drobností (zaujala vás např. 15 let stará fotografie, na které se ještě jako malé dítě hrajete s pískem na pláži v Bibione), je možné zálohování řešit přes novou složku, do které si fotografii stáhnete a uložíte. Pokud máte ale profil rozsáhlý a chcete si uchovat veškeré údaje, bude potřeba najít aplikaci pro export dat.

Zálohování přímo přes Facebook

Byť to řada jeho uživatelů vůbec netuší, zálohování je možné provést přímo ve Facebooku. Stačí si najet na „Nastavení účtu,“ a v kolonce „Obecné nastavení účtu“ kliknout na „Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku.“

Pokud používáte anglickou mutaci sociálně sítě, klikněte na „Account Settings,“ „General Account Settings“ a pak na „Download a copy of your Facebook data.“ Jakmile toto provedete, o svá data (tj. fotky, videa, adresy, kontakty či příspěvky) se již bát nemusíte.

Chvilku to trvá

Facebook váš požadavek sice uspokojí hned, vytvoření souboru se zálohovaný daty však chvíli potrvá. Jakmile je však soubor připravený, obdržíte notifikaci na e-mail, ve kterém vám byl odeslán odkaz na jeho stažení. Z bezpečnostních důvodů vás ještě před stažením Facebook může požádat o identifikaci některého ze svých přátel, aby bylo jasné, že účet patří skutečně vám, nebo o opětovné potvrzení vašeho hesla.

Používáte více sociálních sítí? Zkuste Backupify

Pokud vedle Facebooku používáte např. i Twitter či jinou sociální síť a přejete si data uložená na všech těchto sítích jednoduše a pohodlně zazálohovat, solidní alternativou může být aplikace Backupify. Její nevýhodou je sice to, že jde o placenou službu, na druhou stranu je však plně kompatibilní snad se všemi druhy stránek (od Facebooku přes Google Plus až např. po G-mail či Yahoo MSN). Drobným plusem je možnost otevřít si demo účet, který se však dá použít pro zálohování pouze jedné aplikace.

Publikováno: Sobota, 30 Červen, 2012 autorem Facemag.cz