Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Automaticky přehrávané videoreklamy se na Facebooku neobjeví dřív než letos v létě

Také se děsíte přílivu hlučných, rozptylujících automaticky přehrávaných reklam ve vašem newsfeedu? Zatím se nemusíte bát – Facebook si s jejich spuštěním dává na čas. Nejspíš je nepotkáme dříve, než v létě.

Tak to aspoň tvrdí Mashable a čerpá přitom z informací od tří důvěryhodných zdrojů, obeznámených s plány Facebooku. Tito lidé tvrdí, že se videoreklamy mohou objevit buď už na konci března nebo až začátkem léta. Facebook prý videoreklamy stále testuje a dolaďuje a také vyvíjí spolehlivé analytické nástroje, které dokážou měřit efektivitu videoreklam.

Videoreklamy na Facebooku: Drahé a málo zacílené

Plány Facebooku ohledně videoreklam jsou pořád jen orientační. Velkým problémem je jejich cena i nedostatečné zacílení. Původně měla automaticky přehrávaná videa stát inzerenty mezi milionem a 2,5 miliony dolarů na den. Tuto cenu již Facebook srazil na „pouhých“ 600 000. Za to by měl inzerent dostat na výběr ze čtyř skupin uživatelů: Muži nad 35, muži pod 35, ženy nad 35 a ženy pod 35. Kdyby chtěl inzerent zacílit na všechny skupiny najednou, vyjde ho reklama denně na 2,4 milionu dolarů. Některé zdroje ale tvrdí, že Facebook chce zůstat u zaváděcí ceny 1 milion dolarů na den. Facebook sám tyto spekulace nekomentuje.

Videoreklama na prvním místě v newsfeedu: Zní to líp?

Jak se tedy videoreklama na Facebooku osvědčí, je ve hvězdách. Pro inzerenty je velmi nákladná a vlastně se moc neliší od obyčejných TV reklam. Facebook se ovšem dušuje, že videoreklama bude mít pevné umístění na prvním místě v newsfeedu každého uživatele, který se ten den zaloguje, a tak by cena 600 000 dolarů denně (v porovnání se 400 000 dolary denně pro reklamu  na YouTube nebo 450 000 denně na Yahoo) nemusela být zas tak nepřijatelná.

Jak na reklamu bez zvuku?

Dalším nestravitelným soustem pro inzerenty může být to, že videoreklamy se budou přehrávat bez zvuku. Televizní reklama často do velké míry spoléhá právě na zvuk, který upoutá pozornost diváka, a tudíž nepůjde prostě vložit televizní reklamu na Facebook. Marketingoví odborníci budou muset vymyslet zcela nový typ videoreklamy, který přiměje zákazníka se podívat a kliknout i bez zvukového doprovodu.

Automaticky přehrávané videoreklamy byly Facebookem oznámeny už v lednu loňského roku, od té doby byl jejich nástup několikrát odsunut. Tentokrát už se patrně skutečně objeví. Poslední otázkou zůstává, co na to řeknou sami uživatelé. Většina z nich totiž touhle myšlenkou není vůbec nadšená…

Zdroj: Mashable.com

Publikováno: Neděle, 16 Únor, 2014 autorem Facemag.cz