Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

7 způsobů, jak se zbavit příšerných fans na Facebooku

Pokud spravujete stránku na Facebooku, už vás to asi potkalo nebo (nedejbože) potká: z mnoha vašich fanoušků je vždycky aspoň jeden naprosto otřesným, nesnesitelným exemplářem svého druhu. Ten, který jako první upozorní na překlep, sestřelí každý post svým nevhodným komentářem nebo vás zvládne urazit i ve svém nejpozitivnějším komentáři.

Společně s chronickými spammery, nespokojenými zákazníky a už z principu nešťastnými lidmi tvoří takoví fanoušci výbušný mix – není divu, že pak musíte na svou stránku dohlížet 24 hodin denně, aby se nestal průšvih.

Jak se s takovými děsnými fanoušky vypořádat? Všechny je zablokovat! To by bylo snadné… Předtím, než naplánujete svou strategii protiútoku, seznamte se s celkem sedmi způsoby, jak se vypořádat s těmi nejhoršími fanoušky vaší stránky:

1. Skryjte post nebo komentář

Jak na to? V případě, že chcete skrýt komentář, najeďte na křížek v horním pravém rohu komentáře, klikněte na něj a zvolte možnost Skrýt. Komentář uvidí pouze osoba, která ho napsala, a její přátelé. Nebude mít potuchy, že je komentář skrytý před ostatními uživateli.

Pokud chcete skrýt příspěvek, který vám fanoušek napsal na Timeline vaší stránky, opět tuto možnost najdete pod křížkem v pravém horním rohu příspěvku. Buďte ale opatrní v případě, že chcete schovat fotografii nebo obrázek: i když ji skryjete na profilu, bude pořád dostupná ve vašem fotoalbu. Ze všeho nejlepší bude takovou fotku z alba vymazat.

2. Smažte post nebo komentář

Smazání postu nebo komentáře natrvalo odstraní nežádoucí obsah, ačkoliv je tu možnost, jak jej vrátit zpátky. Najeďte na křížek v pravém horním rohu komentáře, vyberte možnost Skrýt a pak Odstranit. Pokud budete chtít komentář zase vrátit, najdete tuto možnost na tomtéž místě. Komentář se objeví, ale bude skrytý, takže jestliže jej budete chtít ukázat světu, musíte ještě zvolit možnost opětovného zviditelnění.

Smazání postu také probíhá prostřednictvím nabídky v pravém horním rohu. Zde si můžete vybrat, zda chcete pouze smazat příspěvek nebo smazat příspěvek a k tomu ještě zabanovat uživatele. Šikovná pomůcka, pokud se jedná o obzvláště vytrvalé a otravné přispěvatele.

3. Nahlašte příspěvek nebo komentář

Když mažete příspěvek nebo komentář, Facebook vám vždy dá možnost jej nahlásit pro nevhodný obsah. U příspěvků tuto možnost najdete pod křížkem jako Nahlásit/Označit jako spam, u komentářů na tom samém místě, jen pod označením Nahlásit.

Nahlášení příspěvku je zcela anonymní. Máte možnost nahlásit obsah, který je urážlivý, sexuálně explicitní, jedná se o spam nebo osobní útok. Facebook prověří, zda obsah příspvěku porušuje pravidla, vyžadovaná v komunitě.

4. Odpovězte

Někdy můžete zcela otočit negativní hodnocení nebo naštvanou reakci v pozitivní zkušenost. Další fanoušci, kteří navštíví vaši stránku, pak uvidí, že si svých fans ceníte a dokážete reagovat na jejich požadavky a potřeby. V případě, že si na vaší stránce někdo stěžuje na váš produkt nebo služby nebo má nějaký jiný problém, reagujte rychle, omluvte se a vše buď okořeňte vkusným vtipem nebo třeba nabídněte nějakou slevu.

5. Přesuňte konverzaci mimo Facebook

Pokud je stížnost nebo problém vážnější a komplikovanější, je vhodné přesunout celou konverzaci někam jinam, do soukromí. Nabídněte nespokojenému zákazníkovi svůj e-mail nebo telefonní číslo, abyste s ním mohli problém podrobněji probrat. Vzhledem k tomu, že zákazník pravděpodobně má na Facebooku své pravé jméno i příjmení, budete pravděpodobně schopni začít problém okamžitě řešit. Přesto dejte na Facebook vědět, že se problémem zabýváte. Nespokojený fanoušek to potřebuje vědět – a ostatní fans také.

6. Zabanujte uživatele

Chraňte své nervy a zbavte se uživatelů, kteří vám působí největší potíže. Ušetříte si do budoucna spoustu zbytečné práce. Ban uživateli umožňuje stále vidět obsah vaší stránky a sdílet její obsah, ale takový uživatel už nebude moci na vaši stránku napsat komentář nebo psát na vaši Timeline.

Pokud chcete zablokovat uživatele, který vám napsal nehorázný post na Timeline, klikněte na křížek v pravém horním rohu postu, vyberte možnost Odstranit příspěvek. Zde najdete možnost Odstranit a Zablokovat uživatele. Co se týče komentářů, nejprve celý post skryjte, pak teprve pod křížkem u komentáře vyberte možnost Zablokovat uživatele.

Uživatele ovšem můžete zablokovat také přímo z panelu pro správu. Kliknete na odkaz v oddílu To se mi líbí, zde kliknete na ikonu křížku vedle jména uživatele, kterého chcete zablokovat. Vyberete možnost Trvale zablokovat a potvrdíte.

7. Ignorujte ho

Někdy je nejlepší vzít celou aférku trochu s nadhledem a nechat věci, ať se samy vyvrbí. Jestliže vám fanoušek napsal nepříjemný post na stránku, je jen malá šance, že jej další fanoušci uvidí – museli by naprosto cíleně prohlížet vaši stránku. Pokud vám fanoušek nechá negativní komentář u postu, pak už jej další fans spatří, ale máte velkou šanci, že vám vaši oddaní příznivci přijdou na pomoc proti jednomu nespokojenci.

Stačí chvilku počkat a uvidíte, zda vaši fanoušci začnou bojovat za vaši stránku. Tomu se říká opravdová věrnost značce.

Máte také zkušenosti s obzvláště otravným, nepříjemným fanouškem? Jaké metody jste proti němu použili?

Zdroj: Mashable.com

Publikováno: Čtvrtek, 9 Leden, 2014 autorem Facemag.cz