Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

5 tipů pro bezpečný mobilní Facebook

Máte Facebook účet, který o vás něco vypovídá. Některé věci na něm jsou veřejné, jiné soukromé. Ať tak či tak, je to vaše identita, kterou byste si měli chránit.

Pravděpodobně ale neděláte všechno, co by vám mohlo pomoci zabezpečit váš účet. Možná s sebou dokonce nosíte Facebook všude – ve svém smartphonu. Je tohle bezpečné? Mobilní Facebook vás dělá náchylnějšími k pokusům o krádeže identity.

Máme tu pro vás pět způsobů, jak se ujistíte, že děláte více pro ochranu své identity.

1. Zamkněte zařízení.

Že je to jasné? Možná, ale více než 30% lidí žádná hesla k ochránění svých smartphonů nepoužívá! Přesto je to ale první obranný prvek, pokud je telefon ztracen nebo ukraden.

Vždy byste měli na telefonu mít kód či gesto – a to nejen pro ochranu vašeho Facebook účtu, ale i pro ochranu jiných citlivých informací. Myslete na pracovní emaily, důležité dokumenty, bankovní informace a další údaje, které vystavujete v nechráněném telefonu.

Pokud máte iPhone a máte ho již uzamčený, ale přesto chcete udělat ještě více, nabízí se vám jedna možnost – dát silnější heslo. Podívejte se do Nastavení > Kódový zámek > deaktivovat možnost „Jednoduchý kód“. Tato možnost vás totiž omezuje na čtyři číslice. Nyní vám je povoleno vytvořit i delší kód, který je pochopitelně bezpečnější.

Na některých telefonech je také možné nastavit, aby po určitém počtu neúspěšných pokusů hesla odstranil data. Je to případ i vašeho zařízení? Využijte toho!

2. Používejte jiná hesla pro emailové účty a Facebook.

Tři čtvrtiny uživatelů internetu používají jedno heslo pro všechny své účty. Přes všechna varování ještě mnoho z nich používá hesla typu „123456“ nebo „password“ Několik číslic, velkých a malých písmen nebo symbolů může výrazně zvýšit čas potřebný k prolomení hesla. Udělejte si čas na to, abyste pro každý účet vymysleli jiné heslo. Nezapomeňte přitom na Facebook, který obsahuje tuny osobních informací.

facebookmobile

3. Ujistěte se, že používáte zabezpečené prohlížení.

Facebook nabízí volbu bezpečného prohlížení od roku 2011. Bez https (http Secure) připojení jsou vaše data mnohem náchylnější k útoku. Obzvláště pokud sedíte v nějaké kavárně, na letišti či v hotelové hale, kde je volně přístupné wifi připojení.

Je tu ale jedna nevýhoda. Https šifrování může váš mobilní Facebook zpomalit. Nejlepším řešením by tedy bylo vyhnout se nechráněným veřejným wifi připojením.

4. Povolte přihlašovací oznámení.

Abyste zjistili, kdy a kde bylo přistupováno k vašemu účtu, povolte tuto funkci. Facebook vám pošle upozornění pokaždé, když bude někdo přistupovat k vašemu účtu z nového umístění. Budete k tomu muset poskytnout číslo mobilního telefonu, pokud jste tak dosud neučinili, ale mít přehled o tom, zda vám na účet neleze nikdo jiný, to za to stojí, ne?

Po přiřazení nejčastěji používaných zařízení k vašemu jménu dostanete varování kdykoliv, kdy někdo vstoupí na váš účet z neznámého počítače, telefonu nebo tabletu. Při každém pokusu o přístup k účtu z nového zařízení se pak přihlašovací systém zeptá na speciální kód – podobně jako u dvoukrokového ověřování.

5. Používejte „Důvěryhodné kontakty“.

Tato nedávná novinka z Facebooku, o které jsme již také psali, vás vyzve ke zvolení malé skupinky spolehlivých přátel. V případě, že nelze získat přístup k vašemu účtu, Facebook pošle těmto přátelům tři různé kódy. Když je dáte dohromady, můžete se opět přihlásit. To znamená, že byste měli zvolit přátele důvěryhodné, o kterých víte, že je můžete kdykoliv kontaktovat.

Zdroj: mashable.com

Publikováno: Pátek, 24 Květen, 2013 autorem Facemag.cz