Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

10 věcí, kterým byste se na Facebooku měli vyvarovat

 Nyní jsme se rozhodli podívat na chyby, které dělají úplně všichni. Konkrétně jsme vybrali 10 nejčastějších kiksů, které potkává (a dělá) každý z nás.

1. Lajkování vlastních statusů

Napsali jste úžasný status, nebo jste zachytili něco opravdu báječného? Tak to je super, ale neznamená to, že si to musíte sami lajknout. Přísloví „samochvála smrdí“ totiž platí i na sociálních sítích.

2. Citáty

Na Facebooku můžeme vidět všechno – bohužel i obrovské množství citátů. Proč bohužel? Protože na sociálních sítích máte sdílet svoje osobní zážitky a zkušenosti a ne nějaké chytré věty, které často nejsou ani chytré.

Možná si myslíte, že budete díky tomu působit inteligentně, ale opak je pravdou – vynecháme-li speciální situace (významná životní událost vyjádřena citátem), tak to většinou působí hloupě a kýčovitě.

3. Pozvánky do her

Asi každý z nás hrál někdy na Facebooku nějakou hru. Hry jsou zde skutečně populární a rozšířené. To je i díky tomu, že každá hra nutí své uživatele, aby posílali svým přátelům pozvánky a žádosti o pomoc.

Pozvánky přinesou radost pouze vám, kamarády akorát naštvou
Asi každý z nás někdy dostal pozvánku ze hry Farmville

Nicméně měli byste se zamyslet, jestli se vám to vyplatí. Pozvánky a žádosti vám sice pomohou ve hře, ale akorát tím naštvete své přátele. A jistě sami uznáte, že to není zrovna dobré.

4. Caps lock

Co je to caps lock vám asi nemusíme říkat. Ale musíme zdůraznit, že caps lock na sociální sítě nepatří. Caps lock je totiž ekvivalentem ŘEVU. A chcete snad řvát na své kamarády?

Caps lock vám skutečně nepomůže získat pozornost. Jestli chcete zaujmout, tak raději napište něco zajímavého.

5. Nepravé jméno

Nejenom studenti, ale i ostatní by měli na Facebooku mít své pravé jméno. Důvod je jednoduchý – působíte pak seriózněji. Co myslíte, co si váš zaměstnavatel, ale klidně i kamarád či partner pomyslí o jménu „Natál Ka“ nebo třeba „StAnDa bOrEcEq nOwáQ“?

Ale to se netýká jenom lidí, co vás již znají. Těžko se budete s někým novým seznamovat, když vás nebude moci na Facebooku ani najít.

6. Nepřidávejte si neznámé lidi

Přátelé na Facebooku nejsou pokémoni, nemusíte je mít všechny. Naopak je dobré si zde přidat pouze ty lidi, které skutečně znáte. Vysoký počet přátel sice může zapůsobit na okolí, ale to je tak všechno.

Vy sami se totiž budete trápit. Schválně se zamyslete – čí novinky vás zajímají více? Vašeho nejbližšího okolí, nebo lidí, o kterých jste nikdy neslyšeli? Tito neznámí lidé budou totiž zabírat místo, které mohlo patřit vašim přátelům.

7. Pozor na podvodné odkazy

Podezřelé odkazy neotvírat. To je snad ta nejdůležitější poučka týkající se bezpečnosti na internetu, tedy i na sociálních sítích. A stejně to plno lidí porušuje. Jak to pak dopadá?

Přesně takto vypadají podvodné odkazy
Přesně takto vypadají podvodné odkazy

Velice špatně. Stačí se podívat na náš pár měsíců starý článek. Lidé, kteří kliknuli na podvodný odkaz, nakonec museli akorát tak řešit, jak se zbavit viru.

8. Nenechte se označovat v choulostivých fotkách

Chodíte s přáteli často do hospody nebo klubu? Kouříte rádi vodní dýmku? My proti tomu nic nemáme. Ale může to udělat špatný dojem na vaši rodinu nebo na vašeho možného zaměstnavatele.

Již dříve jsme doporučovali nezveřejňovat nevhodné fotky. A nyní k tomu přidáváme – pozor i na kamarády! Pokud vás na nějaké choulostivé či jinak nevhodné fotografií označí, tak doporučujeme toto označení rychle smazat. Nebo alespoň oddělat tuto fotku z vašeho profilu.

9. Nenechte si zaplavit e-mail upozorněními z Facebooku

Kdo nás se rád hrabe v nastavení? Vsadíme se, že nikdo. Ale někdy je to skutečně třeba. Nebo budete platit. V tomto případě ne penězi, ale vašim drahocenným časem.

Většině lidí se asi stalo, že Facebook jim posílal e-mail kvůli každé kravině. Mnozí z nich tento problém ale vyřešili tím, že si jednoduše zablokovali e-maily od Facebooku. Ale to je samozřejmě špatně.

Facebook vás může e-mailem upozorňovat téměř na cokoliv
Facebook vás může e-mailem upozorňovat téměř na cokoliv

Co když by vám Facebook posílal něco skutečně důležitého? Proto je lepší si toto zasílání upozornění na e-mail zrušit rovnou na Facebooku. Třeba na tomto odkazu.

10. Dávejte si pozor na své soukromí.

Co všechno o vás může vědět Facebook? Je toho opravdu hodně. Nicméně není všechno tak zlé. Vy sami totiž ovlivňujete, co sdělíte světu (a Facebooku).

Nikdo totiž neví, kdy tyto informace Facebook nějak využije nebo dokonce zneužije. Jistě si mnoho z vás vzpomene na aféru z konce června, kdy se provalilo, že Facebook si hrál s emocemi 700 tisíc uživatelů.

Zdroje obrázků: facebook.com/FarmVille,

Publikováno: Pondělí, 6 Říjen, 2014 autorem Facemag.cz